Opublikowany przez: Mela134
Autor zdjęcia/źródło: Co może drażnić niemowlaka?@pixabay.com
Powodem płaczu dziecka może być mokra lub brudna pielucha lub za mocno zapięta. Malucha może uwierać zawinięte prześcieradło lub drażniąca jego skórę metka, która przyszyta jest do ubranka. Gdy dziecko marudzi, zwróćmy też uwagę na temperaturę w pomieszczeniu, gdzie przebywa. Może maluszek jest za ciepło ubrany.
Niekiedy przyczyną marudzenia i płaczu niemowlaka jest ból lub złe samopoczucie spowodowane chorobą. W drugim i trzecim miesiącu swojego życia maluch często ma problemy z kolką. Płacze zwykle wieczorami i w nocy. W trakcie odczuwania bólu podkurcza nóżki i ma wyraźnie twardy brzuszek. Pomoc przyniesie mu delikatne pomasowanie brzuszka lub podanie preparatu na kolkę. W czwartym i piątym miesiącu przyczyną płaczu może być ból dziąseł związany z ząbkowaniem. Maluch staje się także marudny, gdy przytrafi mu się infekcja. Gorączka, wymioty, katar, kaszel lub ból ucha to objawy choroby wywołujące płacz i marudzenie. Jednak w takim przypadku musi pomóc lekarz do którego należy się jak najszybciej udać.
Niemowlę niestety nie powie co mu dolega i rodzice muszą się czasem nieźle natrudzić, aby odgadnąć co jest powodem rozdrażnienia malucha. Przyjrzyjmy się zatem uważnie wszystkim rzeczom, które najczęściej wyprowadzają niemowlę z równowagi i są przyczyną jego płaczu.
Męczy je nadmiar wrażeń
Maluszek potrzebuje ciszy i spokoju. Nie lubi za głośnych dźwięków i zbyt mocnego światła. Niepokoi go nieznane otoczenie i dotyk obcych mu osób. Jak temu zaradzić. Po prostu ograniczcie wizyty znajomych i nie zabierajcie malca do gwarnych i zatłoczonych miejsc. Nie załatwiajcie swoich codziennych spraw w asyście malucha. Niech w tym czasie zostanie w domu pod opieką jednego z rodziców, babci lub opiekunki.
Niemowlę nie lubi zmian
Dla niego najlepiej jest, jak każdy dzień wygląda podobnie, a codzienne czynności odbywają się o stałych porach. Daje mu to poczucie bezpieczeństwa i uspokaja. Starajcie się zatem, aby wszystkie rytuały związane z dzieckiem odbywały się o stałych porach. Gdy planujecie jakieś dodatkowe zajęcia, ustalajcie je biorąc pod uwagę stałe pory rytuałów niemowlaka.
Maluchowi udziela się nasze zdenerwowanie
Niemowlę niczym gąbka chłonie nasze emocje. Jeśli jesteśmy zdenerwowani i spięci, dziecko zaczyna marudzić, co często kończy się płaczem. Dlatego przy dziecku starajcie się być wypoczęci i odstresowani. Jak to jest możliwe, zajmujcie się nim na zmianę. Wtedy będziecie mieli możliwość odpoczynku i odreagowania.
Malec boi się gwałtownych ruchów
Dziecko uwielbia nasz dotyk i chce być jak najbliżej nas. Jednak nasze ruchy i zachowanie powinny być spokojne i wyważone. Nie podnośmy go gwałtownie. Dobrze jest delikatnie przetoczyć maleństwo na swoje przedramię i dopiero, gdy leży już nieco na boku, łagodnie je podnieść.
Płaczu niemowlaka nie sposób zlekceważyć. Wywołuje on u dorosłych chęć natychmiastowej reakcji. Na szczęście rodzice szybko się uczą mowy ciała swojego dziecka i mimiki jego twarzy. Również rozróżniają dźwięk jego płaczu i dzięki temu coraz szybciej spieszą z określoną pomocą.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Stokrotka 2016.12.05 20:47
Czasem trudno zgadnąć.. a dziecko płacze i marudzi.. Czasem może czuje nastrój mamy..
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.